مشاهده لیست اخبار و مقالات

با لوله دستمال کاغذی لنز ماکرو بسازید

1393/8/28 | 8721 بازدید | منبع : خبرگزاری ها


مدتی است که آموزش ترفند های عکاسی را در لنزک آغاز کرده ایم و از این پس هک های عکاسی بیشتری را برای شما عزیزان منتشر می کنیم. این بار قصد داریم یکی از تکنیک‌های محبوبمان را در اختیارتان قرار دهیم که هم ساده و هم بسیار کاربردی است. در این آموزش چگونگی ساخت یک اکستنشن تیوب با لوله دستمال کاغذی را نشان می‌دهیم تا با آن لنز معمولی ۵۰ میلیمتری خود را به یک لنز ماکرو قدرتمند تبدیل کنید.
لنزهای ماکرو جزو تجهیزات گران قیمت عکاسی به شمار می‌روند. به ویژه اگر کاربرد زیادی برایتان ندارد خریداری آنها اصلا مقرون به صرفه نیست.
اگر قصد ندارید پول زیادی را برای آن سرمایه گزاری کنید می‌توانید با یک لنز استاندارد همچون Nikon 50میلیمتری با دیافراگم f/1.4 و لوازم معمول منزلتان تجربه‌ی عکاسی کلوزآپ را داشته باشید.
برای ساخت این لنز شما به یک درپوش دوربین نیاز دارید که قیمتی حدود ۸دلار دارد.
اساس کار به این صورت است که شما لنز را بر می‌گردانید تا المان‌های جلوی آن در مقابل دوربین قرار بگیرد، حال وقتی از منظره یاب به سوژه‌تان نگاه کنید متوجه نزدیکتر شدن آن می‌شوید. با اضافه کردن لوله‌ای در بین دوربین و بدنه همه چیز بزرگتر می‌شود.
ساخت اکستندر
لوله‌‌ی دستمال کاغذی را با ارتفاع ۱۰۰میلیمتر ببرید سپس یک تکه فوم را درون آن بچسبانید تا از هرگونه انعکاس نوری جلوگیری شود. اگر فوم مشکی در دسترس ندارید به جای آن از مقوای مشکی استفاده کنید. سوراخی در جلوی آن بِبُرید و سپس لوله را به درپوش دوربین بچسبانید.
وصل کردن لنز
بعد از محکم کردن لوله، لنز را به صورت برعکس وصل کنید تا المان‌های جلویی لنز درون لوله باشد و با چسب محکمش کنید. دوربین را بر سه پایه سوار کنید و سوژه را جا به جا کنید تا در فوکوس قرار گیرد. اهرم کوچک پشت لنز را حرکت دهید تا دیافراگم بسته شود، سپس با چسب آن را محکم نمایید.
عکاسی
دوربین را روی مد تقدم دیافراگم قرار دهید. دوربین به طور خودکار بر دیافراگم f/0 قرار می‌گیرد. از سلف تایمر (زمان سنج خودکار یا Self Timer) استفاده کنید تا از پدیدار شدن هر گونه اثر لرزشی و محو شدن عکس جلوگیری شود. چند عکس امتحانی بگیرید و نتایج را بررسی کنید و در صورت نیاز اهرم دیافراگم را تنظیم نمایید.0 نظر در مورد : با لوله دستمال کاغذی لنز ماکرو بسازید


کاربران عزیز می توانند با رعایت موارد زیر نظر خود را در مورد خبر فوق ارسال نمایند :
۱ - به عقاید یکدیگر احترام گذاشته و از توهین به دیگران خودداری کنید.
۲ - ارسال نظرات به زبان فارسی مناسب تر و خوانا تر است.
۳ - تمامی نظرات قبل از نمایش در سایت توسط مدیر سایت تایید می شوند. .
نام :
نظر :